مقاله سنگ

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت در چیست ؟

تفاوت سنگ مرمریت و مرمر

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت در چیست ؟

وقتی صحبت از سنگ مرمر می شود بیشتر افراد انرا همان سنگ مرمریت می دانند. شاید بتوان شباهت هایی مانند تنوع رنگ و… بین این دو سنگ یافت ولی در واقع این دو سنگ تفاوت های بنیادی زیادی با هم دارند که در ادامه به انها بیشتر می پردازیم

سنگ مرمرنحوه بوجود امدن مرمر و مرمریت

ماده ی اولیه ی تشکیل دهنده ی هر دو سنگ قطعا اهک و یک سری ناخالصی های موجود در انهاست. دلیل رنگ های گوناگون هردو سنگ نیز همین ناخالصی ها می باشد. تفاوت این دو سنگ در جنس اولیه ی سنگ ها نیست بلکه در روند شکل گیری این سنگ هاست.

سنگ مرمر که از جنس اهک بوده طی فشار و دمای زیادی به شکل بلور های به هم چسبیده در امده است ودر واقع در دسته سنگ های دگرگونی قرار می گیرد.سنگ مرمریت اما بر اثر رسوب لایه ای سنگ های اهکی شکل گرفته و دردسته سنگ های رسوبی قرار دارد.

مقایسه ی زیبایی دو سنگ

هر دو نوع سنگ از زیباترین سنگ های طبیعت به شمار می ایند .هم مرمر و هم مرمریت مدل های زیادی از رنگ و طرح های مختلف دارند. با نگاه منصفانه تر باید گفت که سنگ های مرمر زیبایی بسیار بیشتری از سنگ های مرمریت دارند.

از ویژگی های شگفت انگیز سنگ مرمر می توان به جلا و درخشندگی بسیار بالا ،طرح های کاملا خاص و منحصر بفرد در هر اسلب و از همه مهم تر خاصیت انعکاس و عبور نور از لایه های درونی سنگ است که اگر پشت سنگ نوری تابیده شود این نور از سنگ عبور خواهد کرد و جلوه ی بسیار فوق العاده ای برای دکوراسیون خانه ایجاد خواهد کرد.

قیمت سنگ های مرمر و مرمریت

اگر بخواهیم دو سنگ را از نظر قیمت بسنجیم قطعا سنگ مرمریت با اختلاف برنده ی این رقابت خواهد بود. معادن سنگ مرمریت بسیار بیشتر از سنگ های مرمر است .در دسترس بودن سنگ مرمریت از جمله دلایل پایین بودن قیمت آن است. لوکس بودن و تزیینی بودن سنگ های مرمر باعث بالا رفتن قیمت این سنگ ها بوده و در پروژه های معمولی استفاده از سنگ مرمریت بسیار به صرفه تر خواهد بود.

تفاوت در کیفیت سنگ مرمر و مرمریت

از لجاظ استحکام و مقاومت فشاری سنگ های مرمر بسیار با کیفیت تر هستند.بدلیل این که سنگ های مرمر دگرگونی هستند از نظر تراکم و سختی بسیار مقاوم تر از سنگ های رسوبی (مرمریت) هستند .با توجه به اینکه اغلب این دو سنگ در داخل منزل استفاده می شوند استحکام خیلی امتیاز مهمی محسوب نمیشود.

کاربرد هر یک در دکوراسیون داخلی

سنگ مرمر چه از نظر زیبایی و چه از نظر کیفیت سنگ رده بالایی محسوب می شود و در اغلب مکان ها به جز در نمای ساختمان قابلیت استفاده دارد.سنگ مرمریت ولی در برخی از انواع خود بدلیل جذب اب بالا در مکان های مرطوب توصیه نمی شود. ولی با توجه به اینکه سنگ مرمر قیمت بالایی دارد و بیشتر در پروژه های لوکس استفاده می شود می توانید از سنگ های لوکس مرمریت مانند سنگ مرمریت بلک مارشال ، سنگ مرمریت گلدن بلک ، سنگ مرمریت مهکام و … توصیه میشود

سنگ های مرمر بیشتر به شکل سنگ اسلب برش داده می شود .این اسلب ها به عنوان سنگ دیوار استفاده می شوند.سنگ های مرمریت نیز به شکل اسلب و بیشتر فرشی برش داده میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *