مقاله سنگ

کاربرد و مزایای سنگ سفید و روشن در ساختمان

سنگ سفید ساختمانی

ایران به عنوان یکی از قطب های معادن سنگ در جهان جایگاه ویژه ای در تولید انواع سنگ های سفید و روشن داشته است.این سنک ها با توجه به مواد تشکیل دهنده شان طبقه بندی می شوند.

کاربرد سنگ سفید در دکوراسیون داخل منزل

هر یک از سنگ های اشاره شده قطعا برای بخش خاصی از خانه ایده ال تر است.اگر بخواهیم کاربرد این سنگ ها را به چند بخش تبدیل کنیم این موارد به صورت زیر می باشند.

سنگ کابینت : در این بخش نیز به علت رطوبت بالا بهتر از گرانیت سفید استفاده شود .سنگ های چینی و مرمر نیز در این بخش می توانند مورد توجه باشند.

سنگ کابینت سفیدسنگ دیوار :این بخش از خانه به تازگی توسط اسلب های سفید و زیبا از سنگ های چینی  و مرمر پوشانده می شود.سنگ های چینی اغلب به شکل اسلب بوک مچ و فورمچ در این زمینه استفاده می شوند.

 

سنگ کف : این بخش نیز بیشتر در اختیار سنگ های مرمریت است.از جمله سنگ های روشن می توان به سنگ خوی گل یخی و سنگ دهبید شایان اشاره کرد.سنگ های چینی و گرانیت نیز کاربرد زیادی در این بخش دارند

سنگ کف سفیدسنگ پله : در این مکان و همچنین دیواره ی راهرو ها بدلبل رفت و امد زیاد بهتر است از سنگ های گرانیت استفاده شود.سنگ مرمریت صلصالی سفید نیز در این بخش می تواند کاربرد زیادی داشته باشد

سنگ نما سفید

سنگ نما سفیدمعمولا در این بخش از سنگ های تراورتن استفاده می شود ..روشن بودن رنگ سنگ نما همواره یکی از فاکتور های اصلی خریداران بوده است . در نماهای کلاسیک معمولاً از سنگ نمای سفید بیشتر استفاده می‌شود در سبک‌های معماری اروپایی نیز بهترین انتخاب رنگ‌های روشن می‌باشد .این سنگ ها بدلیل مقاومت در برابر شرایط محیطی مثل نور خورشید بیشتر در قسمت بیرونی کاربرد دارند.

 

از جمله سنگ های روشن و سفید رنگ سنگ تراورتن می توان به سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن آتشکوه سفید اشاره کرد.هر چند این دو سنگ ذکر شده از بهترین سنگ های روشن تراورتن محسوب می شوند اما از دیگر سنگ های با رنگ روشن می توان به سنگ تراورتن ابیانه و حاجی آباد اشاره کرد

مزایای سنگ روشن

  • سنگ های با رنگ زمینه روشن معمولا فضا را بزرگتر از انچه که هست جلوه می دهند
  • میزان نور و روشنایی خانه را افزایش می دهند
  • این سنگ ها در نما جزییات معماری را به خوبی نشان می دهند
  • مقاومت این سنگ ها در برابر خورشید و شرایط محیطی معمولا بالاتر است
  • گرما را دفع می کند و به خنک تر شدن محیط کنک می کند

سنگ های روشن

اگر بخواهیم سنگ ها را از لحاظ جنس و مواد نشکیل دهندشان بسنجیم این سنگ ها معمولا در گروه های سنگ تراورتن،سنگ مرمریت ،سنگ گرانیت ،سنگ چینی و سنگ مرمر قرار می گیرند .

سنگ چینی :سنگ های چینی را می توان زیر مجموعه ی سنگ مرمریت دانست ولی معمولا به دلیل ویژگی های ظاهری خاص این سنگ های در گروه های جداگانه ای بررسی می شوند.اغلب سنگ های چینی سفید رنگ هستند.از جمله ی این سنگ ها می توان به سنگ چینی ازنا،سنگ چینی نیریز،سنگ چینی قروه و سنگ چینی لایبید اشاره کرد.

سنگ چینی سفیدسنگ مرمریت :سنگ های مرمریت کاربرد بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارند.از جمله سنگ های سفید مرمریت می توان به سنگ مرمریت جوشقان ،سنگ دهبید شایان و سنگ لایمستون اشاره کرد.سنگ های مرمریت از لحاظ قیمت معمولا به صرفه هستند

سنگ گرانیت :این سنگ ها معمولا در طرح های خال خالی دیده می شوند.این سنگ ها بدلیل مقاومت در برابر رطوبت و مواد اسیدی معمولا استفاده ی زیادی در منزل و به خصوص اشپزخانه دارند.از جمله سنگ های روشن گرانیت می توان به سنگ گرانیت سفید نطنز،سنگ گرانیت سفید زاهدان و سنگ گرانیت مروارید اشاره کرد

سنگ مرمر :این سنگ ها معادن زیادی دارند .هر معدن طرح منحصر بفرد خود را دارد.در کل سنگ مرمر سفید معادن و طرح های زیادی دارد.این سنگ برای پروژه های لوکس و گران قیمت کاربرد فراوانی دارد.از جمله ویژگی های منحصر بفرد آن انعکاس نور از لایه های سنگ است.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید این سنگ‌ها تنوع بسیار بالایی داشته و برای کاربردهای متنوعی می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. با توجه به وجود تنوع بالا در میان این سنگ‌ها، کاملاً بدیهی‌ست که قیمت سنگ سفید ساختمانی نیز بسیار متغیر باشد. در واقع این قیمت به خصوصیات هر سنگ وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *